Εκδήλωση για το Πολυτεχνείο

Ημέρα μνήμης της εξέγερσης του Πολυτεχνείου σήμερα και οι μαθητές των τριών τμημάτων της Δ΄ τάξης μας θύμισαν με τον καλύτερο τρόπο τα γεγονότα.

Η εισαγωγή έγινε μ’ένα σύντομο δρώμενο, στη συνέχεια διαβάστηκε το Χρονικό, ενώ ενδιάμεσα προβλήθηκε σχετικό οπτικοακουστικό υλικό και ακούστηκαν τραγούδια από τη Χορωδία. Η λήξη της εκδήλωσης με την προτροπή από τους μαθητές “να σπάσουμε τη σιωπή μας” σε ό,τι μας καταπιέζει και μας στερεί την ελευθερία και την αξιοπρέπεια, μας συγκίνησε όλους.

Την εκδήλωση διοργάνωσαν η κ. Πασχαλίδου Ευτυχία (Δ΄1), η κ. Σιμήνου Μαρία (Δ΄2) και η κ. Στιβακτή Αικατερίνη (Δ΄3), με τη βοήθεια του κ. Πατσίκα Ιωάννη. Τη Χορωδία δίδαξε η μουσικός του Σχολείου κ. Καλμίδου Τατιάνα, η οποία συνόδευε και στο αρμόνιο.