ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ

Σχολές Γονέων

Αγαπητοί Γονείς,

Σας γνωρίζουμε ότι η Σχολή Γονέων του ν. Ημαθίας που εποπτεύεται από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων προτίθεται να λειτουργήσει στην περιφέρεια σας τμήματα σχολών γονέων που αφορά μια νέα θεματική ενότητα «Αθλητισμός και Διατροφή». Τα εν λόγω τμήματα, τα οποία θα τα αναλάβουν (Γυμναστές-διατροφολόγοι-γιατροί) θα έχουν διάρκεια 25 ωρών και θα χωρίζονται σε: 12,5 ώρες για τη διατροφή και 12,5 ώρες για την άθληση.

Σκοπός αυτής της νέας θεματικής ενότητας είναι να εκπαιδευτούν οι γονείς παιδιών 0-18 ετών για τις διατροφικές συνήθειες της οικογένειας και την αναγκαιότητα της άθλησης των παιδιών τους

Οι συνεδρίες της Σχολής Γονέων γίνονται ένα  απόγευμα  την εβδομάδα,  διαρκούν 2,5 ώρες κάθε φορά συνολικά 8 συναντήσεις και είναι δωρεάν. Επίσης θα χορηγηθεί και πιστοποιητικό επιμόρφωσης από το Υπουργείο Παιδείας.

Όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να  δηλώσουν άμεσα συμμετοχή στη Διεύθυνση του  Σχολείου,  τηλεφωνικώς  ή   κατ’ ιδίαν,  το αργότερο μέχρι 6 Μαρτίου 2015.

Η Διεύθυνση του σχολείου