Η αξιοποίηση των comics στην εκπαιδευτική διαδικασία

Τη Δευτέρα 27 Απριλίου 2015 πραγματοποιήθηκε στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας επιμορφωτική συνάντηση του σχολικού συμβούλου της 4ης περιφέρειας Ημαθίας κ. Παπαγεωργίου με τους εκπαιδευτικούς των Γ΄ και Δ ΄τάξεων με θέμα «Η αξιοποίηση των comics στην εκπαιδευτική διαδικασία». Εισηγητές του καινοτόμου αυτού προγράμματος που εφαρμόσθηκε στο σχολείο με μεγάλη επιτυχία ήταν η εκπαιδευτικός κ. Κοκαβέση Θεοδώρα , ο κ. Αρώνης Κωνσταντίνος σκηνογράφος, σκιτσογράφος που βοήθησε στην υλοποίηση του και ο κ. Τσουλής Μίλτος που αναφέρθηκε στην αξιοποίηση των ψηφιακών comics στη μαθησιακή διαδικασία.
Στην αξιολόγηση του προγράμματος αναφέρθηκε ότι η ένταξη των comics στη μαθησιακή διαδικασία μπορεί να λειτουργήσει αποτελεσματικά στην ανάπτυξη και καλλιέργεια ερεθισμάτων για την αναζήτηση γνώσης, τόσο για θέματα που σχετίζονται άμεσα με τη σχολική εκπαίδευση, όσο για θέματα που αφορούν στην ευρύτερη κατανόηση και κοινωνική συμπεριφορά.