2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Σχολικός ΑθλητισμόςΜια νίκη στους μεγάλους αγώνες και ιδιαίτερα στους Ολυμπιακούς ήταν η μεγαλύτερη δόξα που θα μπορούσε ένας νέος να αποκτήσει στην Αρχαία Ελλάδα. Η νίκη αυτή  απαραίτητα συνδυαζόταν με ευγένεια χαρακτήρα και ωραίους τρόπους, ενώ η «αιδώς» (ευγένεια, σεβασμός, μετριοφροσύνη, τιμιότητα) ήταν το σημαντικότερο στοιχείο που έπρεπε να χαρακτηρίζει τους  αθλητές. Στη σημερινή εποχή η χαρά και η υπερηφάνεια είναι εξίσου σημαντική και απερίγραπτη  όταν πανηγυρίζουμε Ολυμπιακές νίκες στο στίβο των Ολυμπιακών αγώνων. Ωστόσο το μήνυμα των Ολυμπιακών αγώνων είναι ότι οι επιτυχίες δε θα πρέπει να περιορίζονται μόνο σε ολυμπιακά μετάλλια, αλλά να επεκτείνονται και σε τομείς όπως η σωματική και η ψυχική υγεία των πολιτών του κόσμου, όπως και η  ανάπτυξη του πολιτισμού τόσο σε κοινωνικό όσο και σε προσωπικό επίπεδο.

Το 10ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας, στο πλαίσιο της πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού με θεματικό άξονα  «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα», οργάνωσε και παρουσίασε ένα πρόγραμμα αθλητικών δραστηριοτήτων με θεωρητικό και πρακτικό περιεχόμενο. Απώτερος στόχος η γνωστική, κινητική και συναισθηματική ανάπτυξη όλων των μαθητών μέσα σε ένα περιβάλλον με κυρίαρχο το Πνεύμα του Ολυμπισμού.

[flgallery id=112 /]

*Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Βελιάδου Βασιλική και Πίτση Αθηνά.