Άγιος Πατάπιος

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης του 10ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας την Τετάρτη7/6/2023 επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του Αγίου Παταπίου και ενημερώθηκαν από την κ. Πολατίδου Μαρία για τα αρχαιολογικά του ευρήματα και την σημασία τους στη ζωή της πόλης.

Ακολούθησαν εκπαιδευτικές βιωματικές δράσεις των μαθητών στο σχετικό για το χώρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Βυζαντινού Μουσείου Βέροιας.

Με τη χρήση εργαλείων, φυλλαδίων  και οδηγιών έψαξαν, εξερεύνησαν και ανακάλυψαν μόνοι, καλλιεργώντας τη συνεργασία και την ομαδικότητα,ψηφιδωτά, υλικά, τρόπους κατασκευής της τοιχοδομής που τους χάρισαν γνώσεις και πολύτιμες εμπειρίες.

Ευχαριστούμε την κ. Πολατίδου Μαρία για την ευκαιρία που μας έδωσε και την εξαιρετική προσπάθειά της να αγαπήσουμε και να γνωρίσουμε ακόμα καλύτερα την πόλη μας, τη Βέροια.

[flgallery id=204 /]

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...