“Όλοι μαζί. Όλοι μια οικογένεια. Όλοι φίλοι.”

Την περασμένη εβδομάδα, έλαβε δράση στο σχολείο μας η σύνθεση και αποτύπωση του “Oράματός”μας. Ιδιαίτερα, στα πλαίσια του προγράμματος αυτοαξιολόγησης της σχολικής μας μονάδας  συντάχθηκε από τους μαθητές σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, το όραμα: “Ολοι μαζί. Όλοι μια οικογένεια. Όλοι φίλοι”. Η έμπνευση και υλοποίηση του οράματος, ανταποκρίνεται και εναρμονίζεται με τις επιταγές του Προγράμματος Προώθησης Θετικών Συμπεριφορών (ΠροΘεΣυ), το οποίο αφορά στη βελτίωση της  κοινωνικής συμπεριφοράς των μαθητών και κατ᾽ επέκταση στη βελτίωση της σχολικής κουλτούρας και μαθησιακής επίδοσης. Οι μαθητές του 10ου Δημοτικού Σχολείου, επιθυμούν τη συνύπαρξή τους σε ένα σχολείο χωρίς κοινωνικούς αποκλεισμούς, με έμφαση στην κοινωνικοσυναισθηματική στήριξη όλων των παιδιών. Για τον λόγο αυτό, οι εκπαιδευτικοί αγωνίζονται να καλλιεργήσουν κοινές σχολικές αξίες, προκειμένου να καταστεί δυνατή πρωστίστως  η πρόληψη αρνητικών συμπεριφορών.

Το σχολείο μας ευχαριστεί ιδιαίτερα την εικαστικό, Μαριέλα Μπιλίτσα, που σχεδίασε με τρόπο μοναδικό το όραμα αυτό στον τοίχο του σχολείου. Όλοι μαζί λοιπόν, γιατί δεν ξεχωρίζουμε κανέναν. Είμαστε ενωμένοι, όπως τα μέλη μίας οικογένειας. Τέλος, όλοι μας είμαστε φίλοι, γιατί με γνώμονα τον αλληλοσεβασμό, απολαμβάνουμε την ανεκτίμητη παρέα των συμμαθητών και των δασκάλων μας.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...