«Γινόμαστε Πυροσβέστες για μια μέρα»

Την Παρασκευή 19 Απριλίου τα τμήματα των Α΄ και Β΄ τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν τον χώρο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Βέροιας για την ενημέρωση και τους τρόπους προφύλαξης από πυρκαγιά, ατυχήματα στο σπίτι, στο σχολείο, στο δρόμο, στο δάσος.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα οχήματα, τις στολές και τον εξοπλισμό και να θέσουν τις ερωτήσεις τους.

Η κορύφωση της εμπειρίας των μαθητών ήταν όταν κλήθηκαν να σβήσουν μια υποτιθέμενη φωτιά, χειριζόμενοι την πυροσβεστική μάνικα, για να δοκιμάσουν τις ικανότητές τους ως «πυροσβέστες»!

Μέσα από τη βιωματική προσέγγιση οι μαθητές κατανόησαν τις δυσκολίες και τους κινδύνους του επαγγέλματος του Πυροσβέστη, καθώς και τη σημαντικότατη και σπουδαία προσφορά του στο κοινωνικό σύνολο.

Ευχαριστούμε πολύ το Πυροσβεστικό Σώμα Βέροιας για την παρουσίαση και  την όμορφη εμπειρία που μας προσέφεραν.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...