Η τέχνη του comic στο Σχολείο μας

Στο πλαίσιο του καινοτόμου προγράμματος « Η τέχνη του comic στην τάξη μας» που υλοποιούν τα παιδιά της  Β΄ τάξης του Σχολείου μας, μαζί με τις εκπαιδευτικούς Μπαλτατζή Φωτεινή, Θεοδωράκη Δήμητρα , Αντωνιάδου Νίκη και Κοκαβέση Δώρα, επισκέφθηκε το Σχολείο μας ο κ. Κώστας Αρώνης εικονογράφος των Μαθηματικών της Β΄τάξης.

Ο κ. Αρώνης γνώρισε  στα παιδιά την τέχνη του comic, κάνοντας αναφορές στην ιστορία του και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του .

Μέσα από την προβολή  διαφανειών, σκίτσων και φωτογραφιών τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να αντιληφθούν πώς εργάζεται ένας σκιτσογράφος και πώς  ολοκληρώνεται ένα σενάριο,  με τους ήρωες,  την πλοκή,  τους διαλόγους πάντα στο ανάλογο περιβάλλον ώσπου να επιτευχθεί ο τελικός στόχος της κάθε ιστορίας.

Οι μαθητές απόλαυσαν αυτό το ταξίδι στον κόσμο του  comic  και ανανέωσαν το ραντεβού τους με τον σκιτσογράφο στη β΄φάση του προγράμματος .

[flgallery id=22 /]

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...