Βιωματικό σεμινάριο της Τροχαίας για την ασφαλή κυκλοφορία στον δρόμο και την πρόληψη ατυχημάτων

Στις 3/4 επισκέφτηκε το σχολείο μας εκπρόσωπος της τροχαίας Βέροιας στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων με θέμα την ασφαλή κυκλοφορία στον δρόμο και την πρόληψη ατυχημάτων. Στην αρχή έγινε μία παρουσίαση στην οποία οι μαθητές/τριες των Δ΄ και Ε΄ τάξεων  είχαν την ευκαιρία να κάνουν μία ανασκόπηση όσων είχαν διδαχτεί στο εργαστήριο και να συνειδητοποιήσουν για μία ακόμη φορά πόσο σημαντική είναι η γνώση και η τήρηση του ΚΟΚ. Έπειτα ακολούθησε βιωματική δράση στην αυλή του σχολείου, στην οποία οι μαθητές/τριες φόρεσαν ειδικά γυαλιά προσομοίωσης της κατάστασης της μέθης και της κούρασης, προκειμένου να αντιληφθούν τη δυσκολία κίνησης ενός ατόμου που βρίσκεται υπό την επήρεια αλκοόλ ή είναι πολύ κουρασμένο. Με ένα ευχάριστο τρόπο τα παιδιά ανακάλυψαν πόσο σημαντικό για τη ζωή μας είναι να προσέχουμε προλαμβάνοντας έτσι τα ατυχήματα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...