Εκδήλωση για τον Οδυσσέα Ελύτη

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικής Λογοτεχνίας, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου -την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν- οι μαθητές και οι δάσκαλοι της Ε΄ τάξης συνεργάστηκαν και παρουσίασαν στις 29 Μαρτίου 2023  αφιέρωμα σε έναν αναγνωρισμένο σε παγκόσμιο επίπεδο Έλληνα ποιητή, τον Οδυσσέα Ελύτη, τον  ποιητή που λάτρεψε και εξύμνησε την Ελλάδα, μίλησε με τα ποιήματά του πριν από πολλά χρόνια για τις περιπέτειες της Ελλάδας, αλλά και τις ασύγκριτες ομορφιές της.

Οι μαθητές μας ταξίδεψαν με το «Τρελοβάπορο» στην Αιγαιοπελαγίτικη θάλασσα, την πλημμυρισμένη από το φως που  χάρισε «ο Ήλιος ο Ηλιάτορας», μας έδειξαν μέσα στον καθάριο ελληνικό ουρανό την «Πούλια που ’χει εφτά παιδιά». «Ο μικρός Βοριάς» έσπρωχνε απαλά τη βάρκα της Ε΄ τάξης βοηθώντας  να δουν όλοι «Το Δελφινοκόριτσο» και να βρουν «το θαλασσινό τριφύλλι». Η χορωδία στολισμένη με  χρώματα και χαμόγελο, που δανείστηκε από τον «Κύριο  Μενεξέ», την όμορφη «Ποδηλάτισσα» και  τον μελωδικό ήχο από «τα Τζιτζίκια» μας οδήγησε  σαν δροσερό αεράκι πάνω από στεριές και θάλασσες, σ’ αμπέλια και χρυσές ελιές.

[flgallery id=200 /]

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...