Εκπαιδευτική επίσκεψη των Δ και Ε τάξεων στο Ολυμπιακό Μουσείο της Θεσσαλονίκης

Στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης έζησαν μία μοναδική Ολυμπιακή Εμπειρία οι μαθητές/-τριες της Ε’ Τάξης του σχολείου μας ,παίρνοντας μέρος στη διαδραστική ενότητα ” Η Επιστήμη των Αθλημάτων”
Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία της ενεργητικής μαθησιακής εμπειρίας με παιγνιώδη τρόπο. Μέτρησαν τις επιδόσεις τους στην ευλυγισία, ταχύτητα, ισορροπία, ευστοχία ,ταχύτητα αντίδρασης, μαθαίνοντας συγχρόνως και βασικές αρχές ανατομίας.
Ο στόχος σύνδεσης της γνώσης με την άθληση πραγματώνεται μοναδικά στην “Επιστήμη των Αθλημάτων “
Παράλληλα οι μαθητές/-τριες της Δ’ Τάξης παρακολούθησαν την ενότητα “Αρχαίοι Ολυμπιακοί Αγώνες” συνδέοντας της με την ιστορία που διδάχθηκαν και εμπλούτισαν τις γνώσεις τους μαθαίνοντας για τα κατορθώματα των Ολυμπιονικών της αρχαιότητας και την πολιτιστική διάσταση των αγώνων.Πώς ήταν οι Αγώνες στην Αρχαία Ολυμπία, ποια η σημασία τους για τους Έλληνες και την Αρχαία Ελλάδα ,σε τι διαφέρουν από τους σημερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.
Μια εποικοδομητική δράση όπου αθλητισμός και εκπαίδευση συνυπάρχουν.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...