Ενημέρωση από το κέντρο πρόληψης Ημαθίας «ΠΡΟΣΒΑΣΗ»

Την Τρίτη 21/11/2023, στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και του κύκλου: «Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση» το σχολείο μας επισκέφτηκαν η κ. Χριστίνα Τσολάκη , η κ. Σοφία Γεώργου και η κ. Κατερίνα Κυράνου από το κέντρο πρόληψης Ημαθίας «ΠΡΟΣΒΑΣΗ», προκειμένου να ενημερώσουν τους μαθητές της ΣΤ σχετικά με τα βιολογικά και κοινωνικά χαρακτηριστικά και συμπεριφορές των φύλων. Οι μαθητές και οι δάσκαλοι συμμετείχαν ενεργά μεταφέροντας τα βιώματά τους, έλυσαν απορίες τους , εξέφρασαν τις απόψεις τους, εντόπισαν διαφορές και χάρη στο βιωματικό εργαστήρι απόλαυσαν δράσεις και απέκτησαν γνώσεις για τον κοινωνικό ρόλο των φύλων. Ευχαριστούμε πολύ το επιστημονικό προσωπικό της ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ για την καταπληκτική εμπειρία που μας πρόσφερε, καθώς και για τη συνεργασία μας.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...