Ενημέρωση Γ & ΣΤ τάξης από τα μέλη του Συλλόγου: Μέριμνα Ατόμων με Αυτισμό (Μ.Α.μ.Α.)

Στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με θέμα: «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη» και στο Εργαστήριο «Εγώ και οι Α.με.Α.», το σχολείο μας επισκέφτηκαν στις 6 Μαρτίου 2024  οι κυρίες: Αναγνώστου Ειρήνη, Σχολική Ψυχολόγος και Φόλιου Στεργιανή, Κλινική Ψυχολόγος, μέλη του Συλλόγου Μ.Α.μ.Α. (Μέριμνα Ατόμων με Αυτισμό). Στόχος της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών της Γ & ΣΤ τάξης με τη «διαφορετικότητα», ειδικά σε θέματα που αφορούν Άτομα με Αναπηρία. Επίσης μας παρουσίασαν και δώρισαν στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας το βιβλίο του Συλλόγου με τίτλο: «Το βάζο με τα μοναχικά μπισκοτάκια». Οι μαθητές μας συμμετείχαν ενεργά απατώντας στις ερωτήσεις κατανόησης του Παραμυθιού ενώ  διατύπωσαν εύστοχες ερωτήσεις σχετικές με το θέμα. Στη συνέχεια συμμετείχαν σε δράση όπου κλήθηκαν  να καταγράψουν σκέψεις, συναισθήματα, λέξεις ή φράσεις σχετικές με το θέμα.

Ευχαριστούμε θερμά τις δύο κυρίες για την ενημέρωση αλλά και την προσφορά του βιβλίου στη βιβλιοθήκη της σχολικής μας μονάδας.

Ακολουθούν φωτογραφίες της δράσης:

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...