Επίσκεψη στο Ειδικό Σχολείο

Την Πέμπτη, 25 Ιανουαρίου, οι μαθητές της Γ´τάξης, επισκέφτηκαν το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Βέροιας. Εκεί τους υποδέχτηκαν η διευθύντρια, κ. Μάνια Χρύσα και η κοινωνική λειτουργός με την ψυχολόγο του σχολείου. Το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό, χώρισε τους μαθητές σε ομάδες και τους ξενάγησε στις αίθουσες. Οι μαθητές γνωρίστηκαν με τα παιδιά του ειδικού σχολείου και συζήτησαν με την λογοθεραπεύτρια, την εργοθεραπεύτρια και άλλους εκπαιδευτικούς για τα μαθήματα, τις εναλλακτικές μορφές διδασκαλίας, τις ομοιότητες και τις διαφορές των δύο σχολείων (γενικό και ειδικό). Στη συνέχεια, παρακολούθησαν μία ενδιαφέρουσα παρουσίαση σχετικά με τις μορφές αναπηρίας, έλαβαν μέρος σε παιχνίδι ρόλων, συζήτησαν τις απορίες τους και μετέδωσαν στη νοηματική γλώσσα το μήνυμα “Όλοι είμαστε φίλοι”.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...