«Ζω Καλύτερα – Ευ Ζην – Γνωρίζω το Σώμα μου»

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης του 10ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας, τη Δευτέρα 29/1/2024, στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με τίτλο: «Ζω Καλύτερα – Ευ Ζην – Γνωρίζω το Σώμα μου» παρακολούθησαν και ενημερώθηκαν, στο αμφιθέατρο του σχολείου, από τις κυρίες: Χριστίνα Τσολάκη, Κατερίνα Κυράνου και Σοφία Γεωργίου, εκπροσώπους του Υπουργείου Υγείας, για τα μικρόβια, τρόπους πρόληψης, αντιμετώπισης και προστασίας του ανθρώπινου οργανισμού και τη σημασία στη ζωής μας μέσα από πλούσιο ηλεκτρονικό εκπαιδευτικό υλικό.

Ακολούθησαν εκπαιδευτικές βιωματικές δράσεις των μαθητών  και πειράματα, που ικανοποίησαν τους μαθητές,  συνέβαλαν στην κατανόηση ιατρικών όρων και λεξιλογίου, καθώς και στη απόκτηση πολύτιμων γνώσεων και πληροφοριών.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τις κυρίες: Χριστίνα Τσολάκη, Κατερίνα Κυράνου και Σοφία Γεωργίου για την  εξαιρετική παρουσίαση και τη συνεργασία των μαθητών μας με επιστημονικούς φορείς.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό με στιγμιότυπα από τη συμμετοχή των μαθητών.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...