Mουσικοθεατρική παράσταση «Διακοπές στο Φαγητονήσι»

Την Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 10ου Δημοτικού Σχολείου, η μουσικοθεατρική παράσταση «Διακοπές στο Φαγητονήσι», από τους μαθητές της Α’ τάξης. Το θεατρικό προγραμματίστηκε στα πλαίσια του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων με θέμα τη Διατροφή.

Οι μαθητές υποδύθηκαν με χιουμοριστικό ύφος διάφορα είδη τροφίμων, με σκοπό να μεταδώσουν το μήνυμα της υγιεινής διατροφής. Η παράσταση επιμελήθηκε από τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς των τμημάτων της Α’ τάξης, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά της εκπαιδευτικού θεατρικής αγωγής στη σκηνοθεσία και του εκπαιδευτικού εικαστικών στη δημιουργία των σκηνικών.

Τη γιορτή απόλαυσαν οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της τάξης, οι οποίοι έμειναν ενθουσιασμένοι από την προσπάθεια των μικρών μαθητών.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...