Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η συμβολή του αθλητισμού στην καλλιέργεια αξιών, στάσεων και δεξιοτήτων ζωής όπως είναι η αλληλεγγύη, η κοινωνική συνοχή, η ενσωμάτωση, η αποδοχή, η ευγενής άμιλλα κ.α. είναι αναγνωρισμένη από τη διεθνή κοινότητα στο σύνολό της. Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, ως φορέας της Ελληνικής Πολιτείας, θεσμοθετεί την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου, αναγνωρίζοντας την αποτελεσματικότητα της Άθλησης στην κινητική, γνωστική και συναισθηματική ανάπτυξη όλων των μαθητών της χώρας.

Το 10ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας, ορμώμενο από τον θεματικό άξονα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι», οργάνωσε μια σειρά δραστηριοτήτων (αθλητικές, εικαστικές, θεατρικές) όπου οι μαθητές συμμετείχαν με κριτήριο τη διαφορετικότητα φύλου, σωματότυπου, εθνικότητας, ικανοτήτων. Στις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν τόσο στις εγκαταστάσεις του σχολείου όσο και στις αθλητικές εγκαταστάσεις της Ραχιάς, συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του σχολείου.

[flgallery id=56 /]