Δράσεις του σχολείου για την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας (3 Δεκέμβρη), διοργανώθηκαν στο σχολείο μας δράσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης από τους εκπαιδευτικούς παράλληλης στήριξης προς όλους τους μαθητές του σχολείου. Οι δράσεις περιλάμβαναν την παρακολούθηση σύντομου οπτικοακουστικού υλικού, βιωματικές δραστηριότητες αισθητοποίησης των αναπηριών, καθώς και συζήτηση γύρω από αυτά. Στόχος των παραπάνω ήταν να γνωρίσουν και να κατανοήσουν οι μαθητές τα άτομα με αναπηρίες, προκειμένου να τα αντιμετωπίζουν με ενσυναίσθηση και σεβασμό.
Παράλληλα, οι μαθητές της ΣΤ´τάξης, συνεργάστηκαν με το ΚΔΗΦ ΑμεΑ Ν. Ημαθίας “Τα παιδιά της Άνοιξης”, αποτυπώνοντας τις σκέψεις και τα συναισθήματα τους για την αναπηρία πάνω σε υφασμάτινες τσάντες που τους είχε χορηγήσει ο Σύλλογος ΑμεΑ για αυτό το σκοπό.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...