Εθελοντισμός – Διαμεσολάβηση

Στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με θέμα: «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη» και στο Εργαστήριο «Εθελοντισμός – Διαμεσολάβηση», το σχολείο μας επισκέφτηκαν στις 3 Φεβρουαρίου 2023 η κα Αναγνώστου Ειρήνη, ψυχολόγος του Συλλόγου Μ.Α.μ.Α. (Μέριμνα Ατόμων με Αυτισμό) καθώς και η κα Μήτσα Λουκία, μέλος και γονέας του ίδιου συλλόγου. Στόχος της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών της Ε & ΣΤ τάξης με τη «διαφορετικότητα» και την εθελοντική προσφορά, ειδικά σε θέματα της καθημερινότητας που αφορούν Άτομα με Αναπηρία. Οι μαθητές μας συμμετείχαν ενεργά, τόσο με μια εργαστηριακή δραστηριότητα, όσο και με τη διατύπωση εύστοχων ερωτήσεων-αποριών για την καθημερινότητα των Ατόμων με Αναπηρία.

Ευχαριστούμε θερμά τις δύο κυρίες για την ενημέρωση αλλά και την αποσαφήνιση απόψεων σχετικά με την καθημερινή λειτουργικότητα των Ατόμων με Αναπηρία. Χάρη σε τέτοιες δράσεις μπορεί να υπάρξει ελπίδα για έναν καλύτερο κόσμο.

[flgallery id=176 /]

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...