Eπίσκεψη στο Ειδικό Σχολείο

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης του 10ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας την Τρίτη 31/1/2023 στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων επισκέφθηκαν «Το Ειδικό Σχολείο Βέροιας» και αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου, ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας του, για τους μαθητές και το προσωπικό – επιστήμονες που συμμετέχει στην εκπαιδευτική διαδικασία των ατόμων με ειδικές ανάγκες και αναπηρίες,  πραγματοποίησαν εκπαιδευτικές βιωματικές δράσεις που τους χάρισαν γνώσεις και πολύτιμες εμπειρίες.  Η βιωματική εκπαιδευτική δράση ενθουσίασε τους μαθητές, καλλιέργησε την ευαισθησία, την εν συναίσθηση απέναντι στα προβλήματα της καθημερινής ζωής που αντιμετωπίζουν συνάνθρωποι με ειδικές ανάγκες,βίωσαν μια πολύτιμη εμπειρία και ευχαριστούν  πολύ το προσωπικό του Ειδικού Σχολείου, που βοήθησαν για την πραγματοποίησή της.

[flgallery id=178 /]

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...