Εκδρομή στο περιβαλλοντικό Πάρκο Δεινοσαύρων (Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης)

Τη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές της Α και της Β τάξης του σχολείου μας, επισκέφθηκαν το Περιβαλλοντικό Πάρκο Δεινοσαύρων στο Ωραιόκαστρο της Θεσσαλονίκης.

Η επίσκεψη περιελάμβανε ξενάγηση στο Πάρκο Δεινοσαύρων και στο Πάρκο Θηλαστικών, ενώ ακόμη, πραγματοποιήθηκε περιήγηση στο Σπήλαιο της Εξέλιξης και στο Μουσείο Μαμούθ, όπου οι μικροί μαθητές ταξίδεψαν στην Εποχή των Παγετώνων και ακόμη πιο πίσω γνωρίζοντας απολιθώματα Τιτανοχελώνων, θαλάσσιων πλασμάτων της προϊστορικής Γης.

Μια ενδιαφέρουσα επίσκεψη, στην οποία οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από τη μοναδική ξενάγηση στο πάρκο με τις εντυπωσιακές αναπαραστάσεις δεινοσαύρων, θηλαστικών και οργανισμών του παρελθόντος σε φυσικές διαστάσεις και τα σπάνια απολιθώματα που χρονολογούνται στην έναρξη των παγετωδών περιόδων, πριν από 2 εκατομμύρια έτη.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...