Τελετή βράβευσης του διαγωνισμού : Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ

Η ΕΡΤ τίμησε τη Δευτέρα, 2 Δεκεμβρίου 2019, τους διακριθέντες στον 1ο Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής Δημιουργίας με τίτλο «Τα Σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ».

Η ταινία δημιουργήθηκε με τους μαθητές που παρακολούθησαν το μάθημα της Γερμανικής Γλώσσας τη σχολική χρονιά 2018-2019 και τις καθηγήτριες της Γερμανικής Γλώσσας : Δημητριάδου Χριστίνα και Βαρσαμοπούλου Ευθαλία.

Παρουσία της Υπουργού Παιδείας, κα. Νίκης Κεραμέως, και του Διευθύνοντος Συμβούλου της ΕΡΤ, κ. Γιώργου Γαμπρίτσου, όπως και της Προέδρου της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης, κα. Σοφίας Παπαδημητρίου, αλλά και μιας μεγάλης ομάδας συνεργατών του φορέα, τελέστηκε η απονομή των βραβείων του πιλοτικού διαγωνισμού, στόχος του οποίου είναι να γίνει θεσμός, με αποστολή να φέρει τους μαθητές σε επαφή με το πολύτιμο οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ, ώστε να γνωρίσουν την οπτικοακουστική κληρονομιά της χώρας, να την ερευνήσουν, να την αξιοποιήσουν, να δημιουργήσουν νέα οπτικοακουστικά έργα και να αναπτύξουν ψηφιακές δεξιότητες.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...