Oι μαθητές της Β΄ τάξης «συναντούν» τους Βυζαντινούς

[flgallery id=35 /]

Η Β΄ τάξη επισκέφτηκε την Πέμπτη 11 Απριλίου το Βυζαντινό Μουσείο της Βέροιας. Αφορμή για αυτή την επίσκεψη ήταν η διδακτική ενότητα από το βιβλίο της Γλώσσας «Μες στο μουσείο». Τα παιδιά αντιλήφθηκαν ότι το μουσείο είναι ένας ζωντανός χώρος, που μας ταξιδεύει στο χρόνο, στον τόπο, στην ιστορία, στον πολιτισμό, στη ζωή. Οι αποτοιχισμένες τοιχογραφίες, η συλλογή εικόνων, τα ψηφιδωτά δάπεδα, τα αρχιτεκτονικά γλυπτά, τα έργα αγγειοπλαστικής και μικροτεχνίας αναδεικνύουν τις επιρροές που δέχτηκε η Βέροια, αλλά και τον πολιτισμό που ανέπτυξε. Υπήρχε αλληλεπίδραση ανάμεσα στα εκθέματα και τους μικρούς επισκέπτες, αφού συνέκριναν το χθες με το σήμερα και κατανόησαν με φυσικό τρόπο την εξέλιξη στη ζωή της πόλης μας. Εντυπωσιάστηκαν με τον παλιό μύλο και την ιστορία του, τα καθημερινά αντικείμενα χρήσης, τα ψηφιδωτά και τις αγιογραφίες, το σπίτι του σιορ Μανωλάκη. Στο «ταξίδι» αυτό συνοδοιπόρος ήταν η κ. Ελένη Μπαμπαλή, ξεναγός και για καλή μας τύχη μητέρα μαθητή μας, η οποία με μεγάλη επιμονή, υπομονή και εύληπτο τρόπο προσπάθησε να μας βοηθήσει να αναπαραστήσουμε μια μεγάλη χρονική περίοδο ιστορίας της Βέροιας. Επιπλέον είχε ετοιμάσει μια σειρά τριών φυλλαδίων με εικόνες, ερωτήσεις, περιγραφές, ζωγραφική, τα οποία συμπλήρωσαν τα παιδιά  με την ολοκλήρωση της ξενάγησης. Το υλικό αυτό το ονόμασε «Βυζαντινών πράγματα» και αποτελείται από τρεις ενότητες: α. Καθημερινά χρηστικά αντικείμενα, β. Επαγγέλματα της εποχής και σύνεργα που χρησιμοποιούσαν και γ. Κατασκευή σπιτιών και έπιπλα.

Από την επίσκεψη αυτή αισθανθήκαμε όλοι ικανοποίηση, γιατί πραγματικά «εξερευνήσαμε» το μουσείο, το «κατακτήσαμε» και καταλάβαμε ότι αποτελεί μέρος της ζωής μας στη Βέροια.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...