Kυκλοφοριακή Αγωγή

Την Παρασκευή 27/5 επισκέφτηκε τη σχολική μονάδα ομάδα της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ημαθίας με στόχο την ενημέρωση των μαθητών της ΣΤ τάξης σε θέματα Κυκλοφοριακής Αγωγής. Η επίσκεψη, που πραγματοποιήθηκε έπειτα από αίτημα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων της σχολικής μονάδας , έγινε στα πλαίσια διερεύνησης του δείκτη αυτοαξιολόγησης της εκπαιδευτικής μονάδας: Συνεργασία με φορείς .

Οι Μαθητές των τριών τμημάτων της ΣΤ τάξης ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους αστυνομικούς της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ημαθίας για θέματα που αφορούν την ασφάλεια με την οποία κινούμαστε στο πεζοδρόμιο, σε διαβάσεις, τον τρόπο με τον οποίο κινούμαστε στον δρόμο (αναβάτες-χρήστες ποδηλάτου) αλλά και πώς συμπεριφέρεται ένας άνθρωπος υπό την επήρεια αλκοόλ (χρήση ειδικών γυαλιών)

Οι μαθητές συμμετείχαν σε δραστηριότητες που είχαν προετοιμάσει οι δύο υπεύθυνοι αστυνομικοί και οι οποίοι τους είχαν ενημερώσει κατάλληλα.

Οι μαθητές συμμετείχαν με χαρά στις δραστηριότητες αυτές και αποκόμισαν πολλά οφέλη μα κυρίως πολύτιμες πληροφορίες, σχετικές με την κυκλοφοριακή αγωγή, έτσι ώστε να κινούνται με ασφάλεια.

Ευχαριστούμε θερμά την Αστυνομική Διεύθυνση Ημαθίας και τους δύο υπεύθυνους αστυνομικούς του προγράμματος της Κυκλοφοριακής Αγωγής  για την πολύτιμη αυτή συνεργασία, για την αναλυτικότατη ενημέρωση και τα επιμορφωτικές δραστηριότητες που μας είχαν προετοιμάσει.

[flgallery id=166 /]

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...