Όχι στον σχολικό εκφοβισμό

Σήμερα, 6 Μαρτίου, Παγκόσμια ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού, τα παιδιά του 10ου Δημοτικού Σχολείου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής, μέσα από βιωματικές δράσεις και παιχνίδια, φώναξαν δυνατά με μια φωνή: «ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ, ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗ ΦΙΛΙΑ».
Οι Πανανθρώπινες αξίες του Ολυμπισμού διδάσκονται και καλλιεργούνται μέσω του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής, όπως ο σεβασμός στην ισότητα, στην πολυ-πολιτισμικότητα, στη διαφορετικότητα και στην κατάργηση τυχόν φυλετικών διακρίσεων. Η Φυσική Αγωγή συνεισφέρει στην καταπολέμηση του ρατσισμού και της ξενοφοβίας, των κοινωνικών ανισοτήτων και του κοινωνικού αποκλεισμού, που είναι οι πραγματικές αιτίες έκφρασης της σχολικής βίας ή του εκφοβισμού. Μέσω της ψυχαγωγίας, της διασκέδασης και της χαράς μέσα από το παιχνίδι, η Φυσική Αγωγή προάγει την σωματική και ψυχική υγεία και προωθεί τη συνεργασία, και την υπακοή στους κανόνες. Μέσω του αθλητισμού τα παιδιά διαμορφώνουν την προσωπικότητά τους και αποτρέπονται από παραβατικές και βίαιες συμπεριφορές, καθώς μαθαίνουν την εντιμότητα, τον αλληλοσεβασμό και την ευγενή άμιλλα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...